Csirkék és egyéb baromfiúk

Csirkék és egyéb baromfiúk történetei izgalmas és érdekfeszítő képpekkel díszítve.

A tyúkól kialakítása

A tyúkól kialakítása nagyon fontos szempont hiszen az egész napi kapirgálás után tyúkjaink pihenni térnek. Mielőtt beszereztük első tyúkjainkat a tyúkólat kitakarítottuk és kimeszeltük. A  meszelés fontosságára még később kitérek. A tyúkól jól szellőző helység legyen, de ne huzatos. Ablak nem szükséges, elég egy bejárat. Ha nincs ablakunk a tojófészkeket  a helység  sötétebb részén helyezzük el, mert tyúkjaink szeretnek sötétben tojni. Nekünk a 23 tyúkra 2 tojófészkünk van vagyis kis faládika ami szalmával van kibélelve. Szalma mindenképpen kell a tyúkok fészkébe amit hetente illik kicserélni. Szükség van még az éjszakai alváshoz alvóhelyre. A tyúkok szeretnek rudakon ülni. Fontos, hogy a rúd vagy rudak egy magasságban legyenek, mert hatalmi harc alakulhat ki a jobb és magasabb helyekért. Aludni és tojni már tudnak. Helyezzünk még el itatót és etetőt. Nem szükséges nagy edény nem egyszerre esznek úgy sem.

A tyúkok tápláléka

A tyúkok tápláléka minden háznál eltérő. Előző tyúkjainknak mást adtunk enni mint most. Nah akkor mi is az étlap..

Az étlapon a főétel a kukorica. Ettől szép sárga lesz a lábuk, ez adja későbbiekben a levesünk színét is :) . Borsó fontos a fehérje bevitel miatt. A napraforgó és búza szintén fontos alapanyag. Mi kukorica, borsó és napraforgó keverékét vettük nekik mégpedig a következő arányban: 40kg kukorica, 15 kg borsó és 15 kg napraforgó. Kedves szomszédunk megdarálta nekünk rendszerint. Ez a keverék elég kell legyen, hogy kielégítse minden igényüket. Egy távoli szomszédunk csak kukoricát ad nekik azt is szemesen. A kukorica a legolcsóbb, a borsó a legdrágább. Döntsük el mennyit szánunk a továbbiakban az étkeztetés fontosságára. A mostani tyúkjaink a Gazdaboltban kapható csibedarát eszik nagy lelkesen. Ez szemes napraforgót félig-meddig darabos kukoricát, borsót és egyéb magvakat tartalmaz. Ezt daráltatnunk se kell és nagyrészt megeszik egészben. Ha őrleményt akarunk nekik venni kompletten akkor úgynevezett borsós darát vegyünk. Tulajdonképpen ez a csibedara őrölt változata.

Inni vizet isznak, amit minden nap cseréljünk nekik frissre.

Tyúk beszerzése

Megvan a lakhelyük, tudnak mit enni. Már csak a tyúkokat kell beszereznünk a tyúkólba. Vidéken szinte minden buszmegállóban kivan helyezve időnként tyúkvásárra felhívó plakát. Az előző beszerzés nemvolt a legjobb minőség. Általában egy éves még tojó tyúkokat árulnak 500 ft/db-ért. Ne lepődjünk meg a kinézetükön, ha ketreces tartásban voltak akkor van olyan példány amelyik szinte teljesen kopasz, ha szabadtartásban akkor szép tollas példányokat is kifoghatunk. Most szerencsések voltunk mert az utóbbihoz volt szerencsénk. Szép tyúkokat sikerült idén beszerezni. Vidéken a szomszédoktól érdeklődhetünk mi a szokás mifelénk. Előnevelt csirkét is vehetünk, de az kezdésnek számomra elég macerásnak tűnt, a letojt tyúkok bejöttek, idén is ezt szereztük be. Előnevelt csibéknek teljesen más étkezést kell biztosítanunk, át kell téríteni őket más táplálékra a későbbiekben. Viszont 10-12 hét alatt kilós csirkék lehetnek melyeknek nagyon finom a húsuk. Ha tojást szeretnénk az egy éves letojt tyúkokat válasszuk. Két éves korukig vagyis még egy évig szépen tojnak utána már nem annyira, tehát fel kell újítanunk az állományt.

Nos tehát megvan mindenünk ahhoz, hogy naponta friss tojásunk legyen.

Tyúkjainkra leselkedő veszélyek és elhárításuk

Sajnos nem minden habostorta. Tyúkjainkra veszélyek leselkednek. Amikor hazahoztuk őket nem is gondoltunk volna ezekre a dolgokra. A tyúkok között felütheti fejét a kannibalizmus, igen jól olvassátok. Ilyenkor a dominánsabb tyúk elkezdi szadizni társát oly módon, hogy a fenekét teljesen kicsipkedi véresre. A vér látványa társait is odavonzza, ezért előfordulhat, hogy mire észrevesszük kivérzik. Ha időben megtaláljuk az áldozatot még megmenthetjük. Zárjuk külön a többitől a fenekét sebhintőporral szórjuk be. Legalább egy hét mire úgy ahogy rendbe jön. A többi tyúknak a vizébe tegyünk JOLOVIT nevű vitamint, adagolása a flakonon, mi 10 liter vízbe teszünk 3-4 cseppet, ezt egy hétig folytassuk. Valamint a vizükbe tegyünk még pár csepp ecetet is, ez fertőtlenítőként hat. A vitamin nem egy nagy összeg, ha nem is látjuk a kannibalizmus veszélyét akkor is használjuk nyugodtan. Kannibalizmus ellen kapható Zoolit nevű por alakú táplálékkiegészítő vagy szintén por alakban a Kafocit. Naponta a táplálékhoz adagolva helyezzük ki nekik.

Második veszély nálunk az erdőből előbukkanó állatok. A nyest éjszaka támad és a leggyengébb tyúkot kiszemelve elviszi annak fejét. Innen tudjuk megállapítani, hogy állat végzett vele, hogy csak a fejét vitte el. Ezt úgy tudjuk kiküszöbölni, hogy éjszakára becsukjuk az ajtajukat, így nem jut be állat a tyúkólba.

Nyáron kaphatnak hőgutát is. Ez ellen ha van rá lehetőségünk a napi többszöri vízcsere. Nyáron kifejezetten ügyelni kell, hogy mindíg legyen friss vizük.

Lehetnek még olyan problémák amiket mi sem tudtuk megállapítani mitől lehet. Egyszerűen volt olyan tyúk ami legyengült, nem evett majd elpusztult. Állatorvos is csak annyit mondott, hogy elgyengült. Lehet kiöregedett, bár ezek a tyúkok 5 évig is elélhetnek.

Amire még figyelnünk kell

Etetőt és itatót olyat válasszunk amit nem tudnak felborítani. Legjobb erre az önetető és önitató. A tyúkól úgy legyen kialakítva, hogy árnyékos hely is legyen a hűsölés miatt. A meszelés azért fontos, mert a tyúkok elkezdik a falat “enni” ha mész hiányuk van, innen látjuk, hogy szükségük van több mészre.

Letojt tyúkok esetében meg kell tanítani bizonyos dolgokat. Még nem tudják, hogy a zöldség héjjal mit kezdjenek, valamint nem tudják hova kell elvonulniuk éjszakára. Nem tudják hova kell tojást tojni. Ne aggódjunk idővel mindenre rájönnek, de ha van időnk segíthetünk nekik, például este az ülőrúdra tenni őket.

A házityúk faj szaporodásához, a kotlás hozzátartozik szervesen! Vannak olyan fajták melyek tyúkjai megbízhatóan, rendszeresen elkotlanak, ugyanakkor más fajták tyúkjai ha el is kotlanak, azok nem megbízhatóak. Gyengén kotlanak, ideges kotlósok, a legkisebb zavaró tényező hatására is leugranak a tojásokról. Sőt vannak olyan fajták és típusok melyek ha nem találkoznak közvetlenül a hajlamosító tényezővel akkor akár nem is kotlanak el soha életük során (pl a tojóhibridek).

Viszont ügyes tyúktartó egy kis odafigyeléssel és plusz munkával, elő tudja idézni a kotlást a tyúkoknál.

Először nézzük a kotlást élettani szempontból. A nőnemű madaraknál ez az az állapot amely segítségével a tojásban lévő embrió kifejlődik csibévé. Olyasmi ez mint az emlősöknél a terhesség, beleértve a szülést is, csak az anya testén kívül zajlik le. Ilyenkor a tyúk egyfajta lázas állapotba kerül a megváltozott hormonháztartása miatt. Nem betegség, állapot. A madaraknak egyébként is magasabb a testhőmérsékletük néhány tizeddel mint az emlősöknek, de a kotlás alatt a testhő felmegy 37-38 fok közé. A kotlás a vadmadaraknál akkor kezdődik el amikor a mama madár kitojta magát és a fészekben a fajra jellemző mennyiségű tojás található. Akkor ráül a tojásokra! Mivel a házityúk fajban a tojás termelés megváltozott, megnövekedett, és a tyúkok az év nagy részében tojnak, így a kotlás megritkult. Nagyteljesítményű ipari méretekben tojástermelő tyúkoknál pedig egyenesen hátrányos ha elkotlanak, ezért ezt a hajlamot, igyekeztek háttérbe szorítani. Viszont rejtve ott van minden tyúkban, így előhozható.

Íme néhány hasznos tipp hogy miként idézhetjük elő a kotlást, ha ilyen módszerrel szeretnénk csibéhez jutni. Ugyanakkor ezen tényezők felszámolásásval megakadályozhatjuk hogy tömegesen elkotoljana tyúkjaink, ha azt nem szeretnénk.

- Fajta: Elméletileg minden tyúk el tud kotlani! Gyakorlatilag vannak olyan fajták amelyek hajlamosabbak erre, és vannak melyek rossz kotlósok. A törpe alkatúak hajlamosabbak mint a normal méretűek. A puha tollazatúak, a kis mozgásigényűek, a barátságos, szelíd fajták hajlamosabbak. Az idős tyúkok hajlamosabbak. Pl a cochin, selyem, chabo, orpington, barnevelder fajták tyúkjai hajlamosabbak mint a viadorok, hosszúfarkúak, mediterrán fajták tyúkjai.

- Praktikák: Ha megoldható, hagyjuk a tojásokat a tojófészekben. A rendszeresen a tojófészekre ülő tyúk hasát ért tojások általi nyomásinger kiváltó tényező. Alapfeltétel hogy ne használja másik, vagy túl sok tyúk azt a tojófészket, mert keverednek a tojások. Ne tudja semmi elhordani a tojásokat a fészekből a gyűjtési idő alatt. Ne legyen olyan tyúkunk aki tojásevő.

Több műtojás behelyezése is megoldás lehet!!

-A tojófészket, fészkeket alakítsuk ki úgy hogy azok csendes, eldugott, nyugodt helyen, lehetőleg sötét fényviszonyok között legyenek.

-A magasabb hőmérséklet is kiváltó tényező!

-A vízhiány is kiváltó tényező

-Magas fehérjetartalmú eledel etetése is kiváltó tényező.



Amennyiben a fent felsoroltak közül elő tudunk állítani néhányat, már sikert érhetünk el. A többi a kotlóson múlik és a tenyésztojásokon!

Sok sikert!!!!



2. Kikelt a csirke, mi tegyek?



Miután kibújtak a csibék a tojásból, jön a következő feladat ami abból áll hogy szakszerűen tartsuk a kis napos jószágainkat!!

Amennyiben kotlós alatt szeretnénk hagyni őket, akkor a következő teendőink vannak. A kelés alatt érdemes a már kibújt és felszáradt naposcsibét kivenni a mama alól és egy kis, meleg ruhával kibélelt kosárban tartani addig amíg az összes tojás ki nem jön a kotlós alól. Amennyiben megoldható infralámpa alá is tehetjük ezeket a csibéket, bár nem hiszem hogy sokan beállítanának egy infrás műanyát néhány csibe miatt!

Miután a kotlóst betettük a neki elkészített helyre, a csibéket visszapakolhatjuk alá. Tegyünk eléjük lapos edényben frissen főzött, de kihült kamillateát, hogy először ezt igyanak a csibék. Adjunk nekik darált kukorica darát, mert ennek nagy az energia tartalma és mellé reszelt főtt tojást, vagy túrót. Az első napon elég ezzel táplálni a csibéket. Másnap lehet vitaminnal dúsított vizet és indítótápot adni nekik, de a főtt tojást adhatjuk továbbra is. Nem kell aggódnunk, a naposcsibe 24 óráig kibírja minden kár nélkül a szomjazást és a koplalást, akkor ugyanis a tojásból felszívódott szikzacskóban lévő anyagokat hasznosítja még.

Keltetőgépes keltetésnél, a folyamatosan és szerencsés esetben nagy számban kelő felszáradt csibéket vegyük ki a gépből és egy előre elkészített ládába, vagy dobozba tegyük őket. Föléjük infraégővel ellátott múanyát érdemes tenni. Az infralámpa lehet vörös is.

Az első 2-3 napban lehet a doboz aljára durva szövésű szövetet tenni, amiben a lábuk megbír kapaszkodni. Elő szokott fordulni ugyanis hogy a gyenge lábacskáik szét csúsznak,aminek az oka lehet az elégtelen forgatás a kelés alatt! Így meg tud erősödni a combjuk annyira hogy néhány nap után már nem csúszik szét a lábuk. Ezután lehet forgácsot tenni a doboz aljára! Az itatót érdemes kiemelt helyre tenni, ahol nem bírják a forgácsot belekapirgálni. Kezdetben nekik is kamillateát adjunk. Egy lapos tálcában tehetünk eléjük szilárd táplálékot, ugyanazt amit a kotlósnál is ajánlottam. Később édemes olyan etetőt alkalmazni, amiből nem tudják kikapirgálni a szilárd élelmet.

Az infralámpa megfelelő magasságára, a csibék elhelyezkedéséből tudunk következtetni! Ha egyenletesen elnyúlva alszanak a doboz alján, akkor jó a magasság, nincs sem hűvös, sem hőség a dobozban. Azonban ha összebújnak, vagy a doboz széleinél ülnek, akkor az azt jelenti hogy változtatni kell az égő magasságán!




3. Tollcsipkedés!



Sajnos ezzel a problémával elég gyakran találkozhat az aki tyúkászik. Előfordul felnőtt madaraknál és növendékeknél egyaránt. Több tényező is előhozhatja ezt a rossz szokást és ez akár a kannibalizmusig is elfajulhat

Növendék madaraknál legtöbbször a zsúfolt tartás és az ingerszegény környezet az ami előidézheti. Ezeket a madarainkat az esetek nagyrészében táppal etetjük, sőt kiegészítőket is kaphatnak, így nem a vitamin és ásványianyaghiány áll a háttérben. Ha több korosztály, vagy több alkatú madár van együtt tartva, akkor a csipkedési sorrend, (ami a madaraknál a hierarchiát jelenti) kialakulása során, előfordulhat hogy a sor végén álló egyedet teljesen lekopaszítják, de ha kiserken a vére, akkor akár szó szerint megölhetik a nála erősebb egyedek.

Megelőzhető ez a csipkelődés kialakulása, ha nem keverjük a csirkéinket össze. Csak azonos korosztályú és méretű csoportokat alakítsunk ki. Megelőzhető úgy is ha teszünk az ólba úgynevezett játékokat, amivel le tudják kötni a figyelmüket, pl száraz lucernát csokorba kötve fellógatunk az ólban. Vagy különböző magasságokban elhelyezett ülőrudakat biztosítunk madarainknak.

Felnőtt baromfiak esetében már más lehet az okozója a tollcsipkedésnek! Természetesen ugyanígy közrejátszhat a túlzsúfolt tartás is, de legtöbbször ásványianyag hiány miatt kezdik kicsípni a társuk tollát. A nedves, magasabb páratartalmú időjárás is fokozhatja a tollcsipkedést. Ilyenkor adjunk felnőtt tyúkjainknak emelt dózissal mész pótlást. Adjunk nekik olyan takarmánykiegészítőt, ami a darához keverhetően szemcsés és gazdag mikroelemekben. Adjunk nekik sok zöld növényt. De ugyanazok a teendők ennél a korosztálynál is mint a növendékeknél, hogy el kell terelni a figyelmüket egymásról. Erre pedig a korábban leírt ötletek ugyanúgy megfelelőek!!

4. Tojásevés!



Egy roppant zavaró, rossz szokása madarainknak, ami odáig fajulhat hogy járványszerüen átterjed az udvar összes egyedére és gyakram már a tojófészekben ülő társuk alól is kieszik a tojást. Tenni ellene nem igazán lehet. A csőrkurtítás csak napos korban oldható meg maradandó károsodás nélkül, felnőtt madarainkat csak feleslegesen kínoznánk vele. Lehet beszerezni műanyag szemüveget, amit az orrnyílásba helyezve, kitakarhatjuk a tyúk látómezejéből a tojást. De a legegyszerűbb és a bosszankodástól a legjobban az véd meg ha kiemeljük még a legelején az ilyen egyedeket az udvarból. Ehhez viszont az kell hogy folyamatos kontrol alatt legyenek madaraink és így minél hamarabb észrevegyük ha valamelyik tyúkunk elkezdi a tojást enni. A jelek jól láthatóak, és a tojástermelés visszaesik amikor felüti e rossz szokás a fejét udvarunkban.

Megelőzésként annyit kell tennünk hogy megszüntetjük az udvarban azokat a félreeső helyeket, ahová esetleg eltojhatnak tyúkjaink, vagy almozzunk ezekre a helyekre, hogy a tojások ne törhessenek, repedhessenek meg, mert ezzel felhívják a figyelmet arra hogy ehetőek madaraink számára. Valamint készíthetünk olyan tojófészket aminek az alja lejtős és a tojás a lejtő aljánál lévő oldalfal alsó részén egy nyíláson ki tud gurulni a tojóládából, így mielőtt észbekapna a tyúk, a tojás már nincs is alatta.



5. A gyöngytyúkok ivarának meghatározása.



Mint bizonyára ismeretes az ivarérett gyöngyik ivarának megkülönböztetése nem könnyű dolog. Sok bosszúságot okozhat egy nem megfelelően összeválogatott tenyészcsoport, amely nem ad megfelelő mennyiségű utódot.

Napos korban szekszálással ( a kloaka kifordításával ) az ivari dudorról a nemek jól megkülönböztethetők. Ivarérett korukban a kloaka kifordításánál a kakasok babszem nagyságú szemölcsszerű dudora látható, míg a tojóké alig észrevehető. Ezzel a módszerrel az ivarok majdnem pontosan meghatározhatók. A termelési időszakban az ivarok megkülönböztetése a fancsontok távolságának elbírálásából meglehetősen könnyű. A kakasok fancsontja közti távolság egészen kicsi, azok majdnem összeérnek. A termelésben lévő tojók fancsontjai tágak, a köztük lévő izomszövet rugalmas, két ujjunk kényelmesen közéjük ér. A termelés megkezdése előtt és befejezése után az ivarok megkülönböztetése ezekkel az utóbbi módszerekkel bizonytalan. Egyes tenyésztők szerint a kakasok kisebbek mint a tojók. A kakasok átlagos testsúlya 200g-mal kevesebb, mint az azonos korú tyúkoké.

A gyöngyi kakasok fején a sisak nagyobb és hátrafelé nyújtottabb, míg a tojóké kisebb és meredekebb. A tyúkok sisakja világosabb színű és kevésbé ráncoltabb. Másik jegy a csőr alatti állebeny, mely a hím madaraknál nagyobb, jobban lehúzódik és szétálóbb, szaporodási időszakban erőteljesen vörös színezetű. A fejük nagyobb és durvább is mint a tyúkoké. A tojók testalakja gömbölydedebb. A kakasok nyak és lábtollai fényesebbek.

Etológiai szempontból is lényeges különbség van a nemek között, bár ezt rendszeres figyeléssel lehet csak észrevenni. A kakasok a szabadban állandóan figyelnek, őrködnek, hangjuk halk és ritkán hallatják. Udvarlási időszakban időnként kukorékolás szerű hangot adnak. Udvarlás közben lábujjukra állva, tollukat felborzolva, félkört írnak le a tyúkok körül. Általában kiegyenesedve járnak, a tojók inkább vízszintesen tartják magukat. A tyúkok miután tojnak rövid karattyoló hangot adnak.

A tojó ha védett és egyáltalán nem zavart helyet talál elkotolhat. Ehhez azonban az szükséges hogy soha ne illetve egyszer se nézzük meg a fészket, mert a legkisebb zavarásra is felugrik és ott hagyja a tojásait, melyekre vissza se fog ülni. A fészekalj 15-20 db, zömök, szürke tojás. A kakasok ezidő alatt a fészek körül tartózkodnak, de ők sem zavarják a tojót. Sajnos ilyenkor szokott előfordulni hogy valamilyen ragadozó elragadja a kotlóst a tojásaival együtt.

pzpupilpépjklkokokokokounécle



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 34
Tegnapi: 44
Heti: 104
Havi: 509
Össz.: 85 246

Látogatottság növelés
Oldal: A tyúk
Csirkék és egyéb baromfiúk - © 2008 - 2024 - chicken.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »